Založ si blog

Prečo vyšetrovatelia polície mávajú problém so zrakom ?

Ak sa vám bude zdať tento príbeh  ako  nereálny a iba ako sen , uštipnite sa . Na sto percent nesnívate.  Opíšem vám reálny príbeh a myslím, že je v tomto štáte  , podľa nie len mojich skúseností, bežnou praxou.

Malé mesto a v ňom futbalový klub. Dali si názov  Mestský futbalový klub.  Mesto však zakladateľom klubu nie je . Je to občianske združenie. Názov má zrejme budiť dojem,  patrí mestu a tak ho má mesto financovať.  A ďaleko od pravdy tento dojem nie je.  Každoročne putujú z mesta niekoľko tisícové dotácie do klubu.  Vraj  preto, aby mládež z mesta  nechodila po krčmách a nedrogovala .  Dotácie sa zaviažu zmluvou podpísanou štatutárom klubu použiť na rozvoj športu  a riadne vyúčtovať . No a tu začína defilé ľudí so “ zrakovou chybou „.  Ťažko sa takému klubu vyúčtuje niečo ak tie peniaze  prehajdákali . Ale vďaka “ očným vadám  “ ľudí  v kolobehu kontrolného systému to až také nemožné nie je.  Kolobeh začína úradníkmi mesta a končí vyšetrovateľom polície  trpiaceho zrejme slepotou a dyslexiou. Len je záhadou , že sa s takým handicapom  dopracoval až k titulu JUDr.

Tak ako taký mlynček na   eurá funguje ?   Klub si zvolí za štatutára poslanca . Ďalší rok štatutára vymení za ďalšieho poslanca a rovnako ďalší rok.   Tak má v zastupiteľstve 3 svojich členov ktorí hlasujú o všetkom  v spojených s dotáciami pre klub. Pre istotu nájdu  aj nejakého bývalého futbalistu- poslanca ktorého momentálny štatutár s exštatutármi navrhnú za predsedu komisie pre kontrolu a rozdeľovanie dotácií. Neuškodí ak aj primátor má k futbalu blízko , synovia za klub hrávali.

A začneme mlieť. Štatutár klubu poslanec MsZ napíše mestu žiadosť na dotáciu. Mesto má VZN ako všetko okolo dotácii spravovať. Takže Komisia pod vedením bývalého a stále v klube aktívneho futbalistu- poslanca  žiadosť “ posúdi “ . Vyhlási že všetko je OK. To, že na udelenie dotácie má zásadný vplyv to, ako s dotáciou v predošlom období žiadateľ naložil ,je však s dôvodu zrejme zrakovej chyby nepostrehnuteľné. Naviac kontrolór mesta vykonáva kontroly zásadne  niekoľko rokov pozadu , takže nie je vlastne čo vidieť. Odvoláva sa na kontrolu zamestnancami z finančného oddelenia. Ale akosi chýba záznam z toho, že  nejaká kontrola z oddelenia bola vykonaná. Pritom zákony stanovujú presné pravidlá vykonávania finančných kontrol a ich dokumentovanie.  Následne počínanie komisie hodnotí Mestská rada. Ale ajhľa ! V metskej rade sedí súčasný aj bývalý štatutár klubu  plus poslanci zvolení aj hlasmi futbalovej loby. Nič to že zákon o konflikte záujmov udeľuje  pri hlasovaní o veci v ktorej má poslanec osobný záujem červenú kartu.  Nemá to kto odpískať a kartu vytiahnuť. Rozhodca hraje s nami.  Síce čiarový píska  ( nezávislí poslanci  nie sú súčasťou kúpeného zápasu )  ale sú iba čiaroví.  Červenú nerešpektujú ani pri záverečnom hlasovaní v pléne MsZ. Proste svorne všetci činovníci klubu hlasujú o svojej vlastnej žiadosti. Teda také akcia známa z bývalej éry. Akcia „Z “ . Sám požiadam, sám seba zhodnotím a sám si udelím , následne sa sám aj skontrolujem. Trošku im tu akciu „Z“ narušujú ako za komunistov  takí  akýsi “ nepriatelia  disidenti “ nasadení občanmi pri voľbách do ich kedysi jednoliateho poslaneckého šíku. Predstavte si  je to katastrofa. Ako to hodnotí jeden z poslancov ktorý si pamätá niekdajšie zasadania MsZ ( nepamätá si však že má zaplatiť miestne dane a poplatky ) . “ Niekedy sme prišli ,za pár minút všetko odhlasovali  ako nám bolo povedané a hotovo „. Teraz tu diskutujú , stále niečo chcú  . No nepáči sa to ani štatutárovi klubu futbalistov.  Ak sa diskutuje o dotáciách tak  dáva poslanecký návrh na zamedzenie diskusii. To si svorne aj odhlasujú . Lebo v prípade diskusie by to mohli počuť aj občania a prameň by mohol vyschnúť.

V takomto prípade je tu parketa pre prokuratúru a políciu. Prokurátor prevezme trestné oznámenie o podozrení s prečinu porušenie pravidiel pri správe cudzieho majetku. Dá pokyn vyšetrovateľovi, ale usmerní ho aby šetril niečo iné . Niečo čo by smerovalo  k inej osobe .  Takto to zamiesť sa však nedarí.  Podávateľ oznámenia trvá na pôvodnom.  Vtedy sa naplno objavia  zdravotné problémy vyšetrovateľa. Vraj v celej veci on nevidí žiaden konflikt záujmov. Veď zákon nezakazuje aby poslanec bol štatutárom občianskeho združenia. Ale zrejme problémy spôsobené dyslexiou mu nedovolili čítať zákon ďalej a dočítal by sa že zákon zakazuje takémuto poslancovi hlasovať za svoju vlastnú žiadosť a za záležitosti spojené s jeho osobnými záujmami.   Vyšetrovateľ nemá záujem ani o zhodnotenie písomných dokumentov . Stačí mu ak sa spýta podozrivej osoby a ona povie že je všetko v poriadku. Tak teda  podľa vyšetrovateľa to stačí a všetko je v poriadku.  Vec zamietam a do troch dní môžete podať sťažnosť. Vôbec nevadí, že oznámenie o zamietnutí  bolo zaslané týždeň po napísaní uznesenia a načasované tak aby prišlo adresátovi v piatok popoludní.   Sobota nedeľa sa počíta a možno to v pondelok nestihne. V tom prípade sa niet čím zaoberať. Nestihol termín a hotovo. Ale on ten termín stihol. Uvidíme, či dozorujúci prokurátor nemá obdobné zdravotné problémy.

Nebolo by lepšie ak by polícia vymenila posudkového lekára a ten by neodporúčal za vyšetrovateľa toho čo nevidí a nečíta.  Zatiaľ teraz   stačí že počuje  ak podozrivý povie že je všetko OK. Aj vo futbale je všetko OK. Mestský klub zaznamenal prenikavý úspech. Už nemôžu nikdy prehrať s posledným. Je totiž posledný.

Ako som si posedel vo vestibule Okresnej prokuratúry v Prešove

07.08.2018

Ešte na jar som podal na prokuratúru jedno podanie v závažnej veci zaobchádzania s verejnými financiami a nie práve zákonného konania niektorých verejných činiteľov. Keď že čas beží a viac »

Naša mestská chobotnička, ako žije náš klub chovateľov chobotníc .

18.05.2018

Udalosti posledných dní v celoštátnom meradle ukázali že chápadlá tých pozemských chobotníc sú rozprestreté naozaj neuveriteľne široko. Tak, ako v prírode aj tie pozemské chobotnice rastú viac »

Ako ma túlavá mačka dostane do vezenia.

12.10.2017

Balím si už zubnú kefku a niečo na čítanie , aby som v base nejako márnil čas. Nič som síce neporušil ale túlavá mačka a istá organizácia so skleslým zajačikom v znaku je inej mienky. viac »

Turkey Saudi Arabia Missing Writer

Zabijak z Rijádu konzulovi: Zavri si papuľu!

18.10.2018 18:00

Turecké média denne zverejňujú informačné "úniky" ohľadne zmiznutia saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího, ktoré môže mať podľa novín The New York Times širšie súvislosti.

jaroslav málik

Inšpekcia rieši previerku bývalého policajného viceprezidenta

18.10.2018 17:37

Vlani vtedajší policajný prezident Gašpar oznámil podozrenie z možnej neoprávnenej manipulácie s utajovanými skutočnosťami Jaroslavom Málikom.

spolok martina rázusa, ján juráš

Rázusove osudové osmičky

18.10.2018 17:35

Po celý deň prebiehali v hlavnom meste podujatia späté s menom básnika, spisovateľa, kazateľa a politika Martina Rázusa.

obchod, maloobocho, nákup, obchodný reťazec, supermarket

Most-Híd má vlastné riešenie odvodu pre reťazce, opozícia ho odmieta

18.10.2018 17:22

SNS stojí za osobitným odvodom pre reťazce, Smer to podporuje, Most-Híd presadzuje vlastné riešenie a opozícia ho úplne odmieta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 28886x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu

Kategórie